Małżonek jak osoba współpracująca z prowadzącym działalność gospodarczą
Mąż lub żona przedsiębiorcy może podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom w ZUS jako osoba współpracująca. Zależy to przede wszystkim od charakteru i intensywności tej współpracy.
Współpraca przy prowadzeniu działalności gospodarczej stanowi podstawę podlegania ubezpieczeniom społecznym. Wynika to wprost z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ( Dz.U. 2024 r. poz. 479), który przewiduje, że obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom: emerytalnemu i rentowym osoby współpracujące z osobami prowadzącym pozarolniczą działalność. Osoby te podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu od rozpoczęcia współpracy do dnia jej zakończenia (art. 13 pkt 5 ww. ustawy).
Pojęcie osoby współpracującej jest specyficznym uregulowaniem prawa ubezpieczeń społecznych, które wskazuje, że za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę, ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności. Nie dotyczy to jednak osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego (art. 8 ust. 11 ww. ustawy).
Zatem o statusie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta